Cute Light Pink Flying Butterfly

Translate

16 Ağustos 2016 Salı

OTOMATİK PORTAKAL |Kitap Yorumu|

Otomatik Portakal'ı geçen senenin son ayında almıştım. O zamandan bu zamana kadar hem okumak için can atıyordum hem de sahip olduğum için kendimle içten içe gurur duyuyordum.

Otomatik Portakal, benim gerek üslubunun farklılığıyla gerekse konusunun çelişkisi ile sevdiğim kitaplardan biri oldu. Doğrusu kitap baştan aşağı "dehşet" bir olay örgüsü ile ilerliyor. Bu kitapta da ana karaktere yani mütevazi anlatıcıya ne acıdım ne de merhametsizlik gösterebildim. Öyle çarpıcı bir gerçekliği vardı ki eserin, kime üzüleceğimi bilemedim diyebilirim.

Ana karakter Alex tüm aşağılık davranışlarına rağmen sevdiğim bir karakter oldu. Fakat yaptıklarını asla onayladığımı söylemiyorum. Bununla birlikte ona yapılanlara da hiç mi hiç üzülmedim. Tuhaf bir şekilde hakkettiğini düşünmekle birlikte az bile, deme ihtiyacı duydum.

Kitabı okumadan bu ne demek istiyor diyebilirsiniz fakat kitapların konusunu anlatmayı genellikle sevmem çünkü ne söylesem ipucu veriyormuş gibi geliyor. Bu nedenle şunu söylemek istiyorum; büyük bir kısır döngüyü ele alan bu kitabı sen okumalısın, baban okumuş olmalı ve lütfen zamanı gelince oğluna da okutmayı unutma.

Kısaca çarpıcı anlatımıyla ve acımasız gerçekliğiyle dünyanın sessiz ve savunmasız köşelerini anlatan bu modern klasik eserini okumanızı tavsiye ediyorum. Okuyun, konuşalım!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder