Cute Light Pink Flying Butterfly

Translate

22 Haziran 2014 Pazar

KÜRK MANTOLU MADONNA | Kitap Yorumu |

Sizi bugünde bir kitap ile tanıştıracağım.
Kitabımızın adı Kürk Mantolu Madonna.
1943 yılında Sabahattin ali tarafından yayınlanan bu kitap uzun hikaye niteliğini taşıyor.

Türk Edebiyatını sevdirmek için okunacak kitaplardan biri olabilir bu eser.
Konusu ve kurgusu beni oldukça büyüledi. Bence herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser. Bu kitapta bir başkalık var. Bilinmez bir duygu yoğunluğu mevcut.

Çok sevdim size de sevdireceğim.

Rasim adlı karakterle başlayan bu kitapta kitabın asıl kahramanı Raif efendinin hayatının gizemlerini birlikte gün yüzüne çıkaracaksınız.
Rasim, sessiz ve kendi halinde olan iş arkadaşı Raif efendi ile muhabbet kurmak ister. Bu adamın hayatını merak eder. Raif efendinin tüm hayatını yazdığı defteri okumaya başlamasıyla kitabın asıl hikayesi de başlamış olur.

Raif efendinin Almanya'daki bir galeride gördüğü bir resme hayran kalır. Resimde kürk mantosuna sarınmış kadın betimlemesine adeta platonik olarak aşık olur. Bu tablonun asıl sahibi Maria Puder, kendi resmini çizmiştir aslında.

Karakterler öyle güzel kurgulanmış ki sanki nefes alıyorlar.
Üstelik okurken tüyleriniz ürperiyor bu gerçeklikten.
Maria dominant, özgür yetiştirilmiş erkek gibi bir karakterken, Raif oldukça içine kapanık ve sessiz bir kız çocuğu gibi.
Maria'yı anlamak öylesine zor ki... Bir yabancı tavsiyesine göre defalarca okunmalı bu kitap. Maria'nın ruh halini anlamak o kadar kolay değil çünkü.

Bu iki ayrı bedenin sarsıntılı ilişkisine şahit olacaksınız. Öylesine hoş bir kitap ki, gerçekten üzüleceksiniz onlar için. Heyecanlanacaksınız. Belki de güleceksiniz.

Hikaye bana fazlasıyla gerçekçi geldi. Bakalım siz neler düşüneceksiniz okuduktan sonra.
Herkese keyifli okumalar.

5 yorum:

 1. Merhaba :) Kitabı okuduğum için hemen dalıverdim postuna. Evet evet Maria'yı anlamak o kadar zor ki bazen cidden deli etti beni. Ama gerçekten altı çizilecek o kadar çok satırı var ki kitabın yani defalarca okunabilir. Yanımda not defterim sürekli not almıştım okurken^^ Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! Dalmak ne demek... Estağfurullah, hoş geldin. Kitap gerçekten çok özeldi. Dediğin gibi defalarca okunsa yeridir. Yorum yaptığın için teşekkür ederim. Sağ ol, var ol!

   Sil
 2. tüm klişelerin atası olarak kabul ettiğim şahane kitap.bende çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten şahane bir kitap... Bu kitabı kim sevmez ki?

   Sil
 3. Şu an beyaz elbise-keman oralardayım. Güzel kitapmış..

  YanıtlaSil